SIGMAX26BC1X1BF
SigmaPix 26BC1X1BF
DISCONTINUO
Order Code: SIGMAX26BC1X1BF
IP rating
 IP30
Key Features
  • Single person installation, auto lock design, scratch protection and flip corner shield
  • Fast LED Module and PSU replacement
  • Built in curve mechanics for +10° / -10° concave & convex
  • Refresh rate of 3.840 Hz
SigmaPix 26B is a rental LED screen for indoor use with a 2,6 mm pixel pitch, designed to meet requirements for corporate, studio and install applications.
The on-board electronics include the latest generation of Novastar A8s receiver card and refresh rate up to 3.840 Hz.
Read less
SigmaPix 26B is a rental LED screen for indoor use with a 2,6 mm pixel pitch, designed to meet requirements for corporate, studio and install applications.The mechanical design of the tiles has been c...
Photo Gallery
Specifications
VIDEO
  • Driver chip type: MBI 5253
  • LED source: Kinglight SMD 1515 full black
  • Pixel pitch: 2.6 mm
  • Panel resolution: 192x192pixels
  • Module resolution: 96x96pixels
  • Luminous flux: 1000nit
  • Contrast: 4.000:1
  • Grayscale: 14 bit
  • Refresh rate ≥: 3.840Hz
  • Drive Mode: 1/24 scan, constan current
  • Vertical viewing angle: 160°
  • Horizontal viewing angle: 160°
  • LED density: 147.456LED/sqm
  • Dead Pixel Ratio: <0.002
  • LED avg life span: 100.000 h
ELECTRICAL
  • Power input/output: IPKON Seetronic IN/OUT
  • Power supply: AC 110/230 V 50/60 Hz
  • Max power consumption (panel): 120W
  • Avg power consumption (panel): 35W
  • Max power consumption (sqm): 480W
  • Avg power consumption (sqm): 140W
  • Standby power consumption (pannello): 35W
  • Max rated current/panel:: AC220V / 0.55A
  • Working temperature: -10°C / +45°C
  • Working humidity: 10~80 RH%
CONTROL
  • Receiving card: A8S-N
  • Control protocol: Novastar
  • Signal input: waterproof Seetronic RJ45
  • Signal output: waterproof Seetronic RJ45
MECHANICS
  • Magnetic LED modules: available
  • Module size (WxH): 250x250mm / 9.84''x9.84''
  • Panel size(WxHxD): 500×500x83mm / 19.69''x3.27''